Dne 31. července 2020 tomu bude přesně padesát let od chvíle, kdy proběhl poslední denní příděl rumu na palubách lodí britského královského námořnictva. Toto výročí však skrývá mnohem více než pouhou vzpomínku na slavné doby britského impéria a těžkou službu na jeho lodích, připomíná totiž nesmírně pestrý příběh, jehož odkaz je patrný především skrze Pusser’s Rum Gunpowder Proof.
Když v roce 1655 ovládli Angličané Jamajku a mnohonásobně na ní rozšířili pěstování cukrové třtiny, došlo zároveň k jedné významné události. Velitel tehdejší anglické flotily, viceadmirál William Penn, vydal svým námořníkům poprvé v dějinách příděl rumu, čímž určil první krok na cestě rumu kolem světa. O necelých dvě stě let byla na lodích zřízena funkce lodního hospodáře, který byl odpovědný za zásobování lodi, a to včetně rumu. Namísto oficiálního označení purser mu ovšem námořníci říkali pusser, což později vedlo Charlese Tobiase k výrobě originálního Pusser’s rumu, navazujícího na tradici přídělů rumu v britském královském námořnictvu. Ta skončila 31. července 1970. Onen poslední příděl rumu, známý jako Black Tot Day, souvisel s modernizací námořnictva a postupem technologií, kdy již pro řádné zacházení nebyl rum na palubě vítán. Tento den se pro mnohé námořníky stal jedním velkým smutečním obřadem, a tak si dokonce většina z nich navlékla černé pásky jako odznak svého truchlení. Dávka pro běžný příděl rumu, nebo-li „tot“, byla zpravidla servírována v jedenáct hodin dopoledne a její množství postupně klesalo, až se ustálilo na 70 cl rumu na den.
U příležitosti letošního padesátého výročí byl rovněž uveden speciální rum Black Tot Rare Old, který byl destilován v roce 1975 v Guyaně a poté uložen do sudů z amerického bílého dubu na dobu více než 40 let. Jde o výjimečného zástupce rumů Demerara, které jsou charakteristické pro svou intenzivní chuť melasy. Tento rum vyniká lehce kořenitou vůní s nádechem citrusů, zatímco v chuti se projevují hořkosladké tóny karamelu, rozinek a černého rybízu. Představuje tak opravdu unikátní možnost, jak si připomenout konec jedné éry.
Text: Tomáš Mozr
Foto: archiv Pusser's